sobota , 17 Sierpień 2019
Polecamy
Strona główna » Praca » Alergia a praca – jak sobie radzić?
Alergia a praca – jak sobie radzić?

Alergia a praca – jak sobie radzić?

Alergia dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Dzisiaj z problemem tym borykają się już nie tylko dzieci – coraz częściej pierwsze reakcje alergiczne pojawiają się w wieku dorosłym. Dolegliwość ta potrafi istotnie utrudnić życie. Podpowiadamy jak sobie z nią radzić w miejscu pracy.

Obniżona wydajność

Czas nasilenia objawów alergii to moment, kiedy pracownik boryka się z dużo niższą niż zazwyczaj wydajnością. Czasami wykonywanie obowiązków zawodowych może być wręcz niemożliwe – w takiej sytuacji konieczne okazuje się być zwolnienie lekarskie. Typowy w takiej sytuacji jest często brak zrozumienia ze strony współpracowników oraz przełożonych, którzy uważają, że dana osoba po prostu symuluje.

Co może zrobić pracodawca?

Większość osób odpowie z pewnością: zwolnić osobę z alergią. Tylko czy to na pewno jest dobre rozwiązanie? O wiele korzystniej jest postawić na kilka prostych trików, które ułatwią alergikowi funkcjonowanie w miejscu pracy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby często prać wykładzinę w biurze, a znajdujące się w nim klimatyzatory czyścić regularnie. Wybierając farby do malowania ścian czy środki chemiczne do czyszczenia mebli, trzeba im się dokładnie przyjrzeć. Lepiej unikać tych o bardzo długim składzie – im bowiem dłuższa lista składników, tym bardziej prawdopodobne, że wśród nich znajdzie się taki, który doprowadzi do reakcji alergicznej. Osoby pracujące w zakładach mięsnych, salonach fryzjerskich i tym podobnych miejscach należy wyposażyć w rękawice ochronne, które wykonane zostały z winylu lub nitrylu – te lateksowe bardzo często powodują powstawanie bolesnej egzemy na skórze rąk i tym samym eliminują z możliwości wykonywania dalszej pracy.

Leki

Alergik może również wspomóc się środkami farmaceutycznymi (sprawdź: http://www.marimer.pl). W każdej aptece można kupić leki, które istotnie ułatwiają funkcjonowanie – zmniejszają katar sienny, łzawienie z oczu czy duszność. Oczywiście nie sprawią one, że nagle przestaniemy odczuwać objawy alergii, ale wykonywanie po nich obowiązków zawodowych będzie o wiele łatwiejsze. Koniecznie trzeba też zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin. Dzięki temu łatwiej będzie unikać ekspozycji na pyłki, które w danym wypadku powodują alergię. W okresie pylenia drzew, traw czy kwiatów, które uczulają, otwieranie okna w miejscu pracy jest absolutnie zakazane. Rozwiązaniem może okazać się wiatrak, który skutecznie schłodzi powietrze.

Odczulanie

Rozwiązaniem ostatecznym, które pomoże poradzić sobie z alergią, jest odczulanie. Proces ten trwa długo, ale u wielu osób daje naprawdę dobre efekty. Jeżeli więc objawy alergii są mocno nasilone, co istotnie utrudnia pracę, warto zdecydować się właśnie na tą drogę leczenia.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top