Przed rozpoczęciem inwestowania swoich pieniędzy w jakikolwiek fundusz młody inwestor pragnie najpierw uzyskać odpowiedź na kilka ważnych dla niego pytań. Jednym z takich pytań jest czy inwestowanie w fundusze jest bezpieczne. Postaramy się w tym artykule przybliżyć nieco sprawę bezpieczeństwa. Na wstępie trzeba rozdzielić ryzyko straty pieniędzy na ryzyko systemowe oraz na ryzyko inwestycyjne.
Ryzyko inwestycyjne
Inwestowanie na rynkach kapitałowych wiąże się z pojęciem ryzyka inwestycyjnego, które rozumiemy jako niepewność w kwestii wielkości osiąganego zysku lub straty, jaką może przynieść nasza inwestycja. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z inwestycji, tylko określić własny poziom tolerancji ryzyka inwestycyjnego, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.
Podczas inwestowania należy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie: im większe mamy oczekiwania co do stopy zwrotu inwestycji, tym istnieje większa szansa na ryzyko poniesienia straty. Zatem wysoce ryzykowna inwestycja może wprawdzie przynieść duże starty, ale z drugiej strony może być źródłem ponadprzeciętnych zysków. Ryzykowną inwestycję wybierzemy wtedy, gdy satysfakcjonuje nas premia za ryzyko.
Ryzyko systemowe
Szansa na to, że pieniądze zainwestowane w jakikolwiek fundusz znikną w wyniku błędu systemowego jest naprawdę bardzo mała. Wszystko dlatego, że aktywa wpłacone do jakiegokolwiek funduszu nie są traktowane jako majątek towarzystwa funduszy inwestycyjnych, tylko jako wydzielony majątek. Oznacza to, że towarzystwo nie ma prawa wykorzystywać naszych środków do własnych celów.
Wszystkie aktywa funduszu przechowuje bank, który dysponuje. Oprócz tego dba on również o to, aby wszystkie operacje przebiegały zgodnie z prawem. Zakładając, czysto hipotetycznie, że bank ogłasza bankructwo to wówczas przechowywane aktywa funduszu są wyłączone z masy upadłości depozytariusza (banku).
Zakładając chęć rozpoczęcia przygody z funduszami inwestycyjnymi warto kierować się zasadą, że bez ryzyka nie ma zysku.
Wartość merytoryczną oceniło F-Trust
W pełni zgadzam się z ostatnim zdaniem – bez ryzyka nie ma zysku.