czwartek , 28 marzec 2024
Polecamy
Strona główna » Zdrowie i uroda » Czy korzystając z social media narażamy się na depresję?
Czy korzystając z social media narażamy się na depresję?

Czy korzystając z social media narażamy się na depresję?

Sfera social media wciąż się rozwija i ewoluuje. Media społecznościowe nabierają na znaczeniu, tak dla samego Internetu, jak i jego użytkowników. Social media staje się integralnym elementem życia wielu milionów ludzi na całym świecie. Są i tacy użytkownicy serwisów społecznościowych, którzy nie wyobrażają sobie jednego dnia bez sprawdzenia swojej „tablicy” w serwisie. Na tym korzystają właściciele największych serwisów społecznościowych, do których bez wątpienia zalicza się Facebook. Żerują na tym, że użytkownicy coraz mocniej związują swoje życie z serwisem społecznościowym, uzależniając się od niego. „Życie” prowadzone w serwisie niejednokrotnie staje się ważniejsze od tego rzeczywistego. Jaki może mieć to wpływ dla psychiki człowieka i dla jego samopoczucia?

Wbrew pozorom – ogromny. Psycholodzy alarmują, że uzależnienie od serwisów społecznościowych może mieć takie same negatywne skutki, jak chociażby uzależnienie od zakupów czy gier komputerowych. Co więcej, takie uzależnienie może wpędzić nas w depresję, jak głoszą najnowsze badania psychologów opublikowane w „Psychology Today”.

Jeśli po wizycie w serwisie społecznościowym Facebook czujemy rozdrażnienie i rozbicie, dotyka nas spadek nastroju, to niewykluczone, że możemy mieć do czynienia z depresją związaną z social media. W serwisie Facebook często kreowana jest inna, wyidealizowana rzeczywistość. Ten perfekcyjny świat budzi zazdrość szerokiej grupy użytkowników. Mogą oni wyrażać ją poprzez złość, a nawet agresję, albo wręcz przeciwnie – popadając w depresyjny, melancholijny nastrój.

Nasi znajomi na Facebooku publikują zdjęcia z egzotycznych wakacji, piszą o najszczęśliwszych chwilach życia i dzikich imprezach. Wydaje się, że są w 100% spełnieni zawodowo, a i życie prywatne jest dla nich źródłem nieopisanej satysfakcji. Często taki obraz użytkowników nieco mija się z prawdą, a zdjęcia z egzotycznych wakacji w rzeczywistości są umiejętnie zrobionymi fotografami znad polskiego morza. Wzajemnie serwujemy sobie podkoloryzowaną rzeczywistość, aby dowartościować własne życie.

Człowiek, zdaniem psychologów, jest bardzo podatny na treści prezentowane na gruncie social media. Tratuje je jako rzeczywistość, nie biorąc pod uwagę tego, że inni starają się przedstawić swoje życie i osiągnięcia w jak najlepszym świetle, choć nie zawsze stworzony przez nich obraz jest zgodny z prawdą. Jeśli przyjmiemy za pewnik, że nasi znajomi prowadzą szczęśliwe, emocjonujące życie, możemy czuć się rozczarowani własną pracą zawodową i życiem prywatnym. Stąd tylko o krok od depresji, dlatego też można wysnuć wniosek, że Facebook może oddziaływać na nas w sposób destrukcyjny dla psychiki.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.marketinginternetowy.pl/social-media/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top