Jeśli dotychczasowa praca cię nie zadowala i chciałbyś spełniać swoje ambicje zawodowe gdzie indziej, zawsze możesz rozejrzeć się za innym zajęciem lub zrealizować swoje marzenia o własnej działalności gospodarczej. Również osoby, które nagle znalazły się na bezrobociu, często po wieloletniej pracy w tej samej firmie, mogą założyć własne przedsiębiorstwo. W każdym przypadku zawsze występuje obawa o to, że biznes może się nie udać, dlatego lepiej podejmować go nie w pojedynkę, ale z innymi osobami. Błędem jest jednak wchodzenie w spółkę z byłymi kolegami z pracy. Jak pokazują wyniki badań naukowców z Harvardu, opublikowane w raporcie The Cost of Friendship, ryzyko porażki w takiej sytuacji rośnie – o około 17 proc.
Trzeba podkreślić, że zawsze spółki ze znajomymi czy przyjaciółmi są ryzykownym przedsięwzięciem. O ile na stopie towarzyskiej można dogadywać się znakomicie, o tyle w interesach wcale nie musi tak być. Kiedy w grę wchodzą pieniądze, albo ich brak, trudno jest ze sobą współpracować dla wspólnego dobra. Każdy zaczyna dbać najbardziej o siebie samego, zapominając, że tylko łączna praca wszystkich osób tworzących daną działalność gospodarczą może pozwolić na jej rozwój na rynku docelowym.
Poszukiwanie osób do spółki i rozpoczęcia działalności firmy powinno być prowadzone na neutralnym gruncie. W ten sposób znajdziemy osoby, które być może znacznie różnią się od nas, ale dzięki temu w biznesie nie będzie miejsca na sentymenty, ale na konstruktywne podejmowanie wyważonych decyzji biznesowych.
Będąc bezrobotnym powinniśmy skupić się na własnej karierze zawodowej, a nie na tym, aby tworzyć firmę z kolegami z byłej pracy lub ze znajomymi z lat szkolnych. Paradoksalnie, lepiej nie znać wcześniej swoich wspólników, ponieważ dzięki temu można pracować wyłącznie na wspólny sukces firmy, nie oglądając się na niuanse towarzyskie. To zdrowe postępowanie, które może przynieść wymierne efekty zawodowe.
Często mówi się, że aby stracić przyjaciół wystarczy założyć z nimi spółkę. Wtedy łatwo pokłócić się chociażby o pieniądze. Chcąc tego uniknąć albo sami podejmujmy działalność gospodarczą, biorąc odpowiedzialność za własne decyzje, albo poszukajmy wspólników wśród osób nam dotychczas nieznanych.
test