środa , 8 grudzień 2021
Polecamy
Strona główna » Kariera zawodowa » Czy perfekcjoniści odnoszą sukcesy?
Czy perfekcjoniści odnoszą sukcesy?

Czy perfekcjoniści odnoszą sukcesy?

Perfekcja w pracy zawodowej jest bardzo często pożądaną cechą charakteru pracownika i przedsiębiorcy. Jeśli wszystko robimy perfekcyjnie, to owoce naszych działań również są idealne i spełniają wszystkie oczekiwania przełożonych bądź klientów. Czy zatem można powiedzieć, że zawodowa choroba – perfekcjonizm, jest prostą drogą do odniesienia sukcesu zawodowego? Niestety, niekoniecznie. Jeśli ktoś jest skrajnym perfekcjonistą, będzie spędzał w pracy długie godziny na „szlifowaniu” swoich efektów wykonywania obowiązków zawodowych, ale nie będzie z nich do końca zadowolony. W rezultacie, pojawi się po jego stronie frustracja, która zdaniem psychologów zajmujących się psychologią pracy, sukcesów i kariery, jest negatywnym czynnikiem w życiu zawodowym.

W rozmowach o pracę często kandydaci na pytanie, jakie ma pan/pani wady, odpowiadają przekornie – perfekcjonizm. Rzeczywiście, w wielu przypadkach bycie perfekcjonistą tylko z perspektywy konkretnej osoby jest cechą negatywną. Pracodawcy uznają tą cechę charakteru za prawdziwy atut, który będzie pracował na wartość dodaną w firmie.

W potocznym, powszechnie przyjmowanym rozumowaniu, perfekcjonizm pozwala na pokonywanie kolejnych szczebli kariery zawodowej. Jednakże, psycholodzy twierdzą, że wcale nie perfekcjoniści osiągają sukcesy. Są one udziałem osób realistycznie podchodzących do świata i celów, do których z dużą dozą konsekwencji dążą.

Nie warto być perfekcjonistą, bowiem można nabawić się przy tym nerwicy, wrzodów żołądka czy nawet skrajnej depresji, która będzie oddziaływać na wszelkie sfery życia danej osoby, nie tylko pod względem zawodowym, ale również pod względem osobistym. Perfekcjoniści nauczeni tego, że zawsze należy dążyć do najwyższych, ambitnych celów, w których nie ma miejsca na jakiekolwiek pomyłki, odczuwają w życiu ciągłe napięcie, a ich stres rośnie, dążąc do eskalacji. Takie osoby w opinii psychologów ciągle sądzą, że nie są wystarczająco dobrzy do wykonywania danej pracy czy do zdobycia awansu zawodowego, co jest przyczyną ich rzeczywistych niepowodzeń na gruncie zawodowym.

Źródło: www.siecsukcesu.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top