piątek , 19 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Własny biznes » Czym się różni leasing operacyjny od finansowego?
Czym się różni leasing operacyjny od finansowego?

Czym się różni leasing operacyjny od finansowego?

Przedsiębiorcy działający na terenie Polski mają do wyboru dwa rodzaje leasingu: operacyjny oraz finansowy. To, na który z nich finalnie się zdecydują, zależy już od nich. Na uwadze należy mieć tutaj  potrzeby związane z rozliczaniem kosztów podatkowych, a także długość okresu, w jakim zamierzamy użytkować przedmiot wynikający z leasingu. Czym zatem różnią się dwie te jego formy?

W zależności od tego, na jaką umowę leasingu się zdecydujemy, różne będą skutki podatkowe. Wiążą się one oczywiście ze strukturą osiąganych przychodów i kosztów ponoszonych przez obie strony umowy leasingu, a zatem przez finansującego i korzystającego. Mowa tutaj m.in. o takich kwestiach jak rozliczenie VAT, ujęcie przychodu podlegającego opodatkowaniu czy też ujęcie kosztów uzyskania przychodu.

Na czym polega leasing operacyjny?

W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu wlicza się w poczet składników majątkowych leasingodawcy i to do niego należy obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Z kolei kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu umowy będą tutaj raty leasingowe – do nich natomiast doliczany jest podatek VAT, a także opłata wstępna. Ważne, aby suma ustalonych umową opłat, po pomniejszeniu o stosowny podatek VAT, odpowiadała co najmniej wartości początkowej środków trwałych. Wówczas po wygaśnięciu czasu trwania umowy leasingobiorcy przysługuje prawo do wykupu użytkowanego wcześniej przedmiotu.

Na czym polega leasing finansowy?

W przypadku leasingu finansowego – inaczej niż było to w przypadku leasingu operacyjnego – przedmiot leasingu zostanie wciągnięty w poczet składników majątkowych leasingobiorcy. Co za tym idzie, to na nim ciążyć będzie obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Co więcej, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tutaj jedynie część odsetkową raty leasingowej. Z kolei podatek VAT musi zostać uiszczony w całości z góry już przy pierwszej racie, zaraz po odbiorze przedmiotu. Natomiast właścicielem przedmiotu leasingu dany klient staje automatycznie, zaraz po uiszczeniu ostatniej raty.

Który leasing jest bardziej opłacalny?

Kryterium mogą być tutaj koszty początkowe, o wiele niższe w przypadku leasingu operacyjnego, wymagającego mniejszego zaangażowania kapitału własnego. To dlatego ta forma jest w Polsce popularniejsza. Ponadto nie ma tutaj konieczności opłacania z góry podatku VAT, co niekiedy także odstrasza potencjalnych klientów. Warto też zauważyć, że jest on bardziej opłacalny, jeśli przewidywany czas użytkowania przedmiotu jest krótki – wówczas w grę wchodzi zwiększenie bieżących kosztów działalności i – tym samym – zmniejszenie podstawy opodatkowania.

Więcej informacji: http://www.rl.com.pl/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top