wtorek , 23 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Kariera zawodowa » Dlaczego warto studiować za granicą?
Dlaczego warto studiować za granicą?

Dlaczego warto studiować za granicą?

Studia za granicą to nie tylko prestiż, ale także nowe możliwości i wyzwania. Oprócz takich oczywistych plusów jak lepszy start w dorosłe życie, studia za granicą pomagają rozwinąć umiejętności językowe czy adaptacyjne. Przebywanie z osobami odmiennych kultur uczą tolerancji oraz poszerzają horyzonty. Zalet studiowania poza Polską jest znacznie więcej i większość z nich ma pozytywne działanie w kształtowaniu charakteru młodego człowieka.

Ranking uczelni

Co roku Quacquarelli Symonds (QS) publikuje ranking najlepszych uczelni na świecie. W tym roku prestiżowy tytuł zdobył Massachusetts Institute of Technology, podium zamykają Harvard oraz Cambridge. Jeśli ktoś szuka w czołówce polskiej uczelni to może się mocno zawieść. Z krajowych uniwersytetów w rankingu znalazły się tylko dwa, najwyżej został oceniony Uniwersystet Jagielloński w Krakowie, który uplasował się na… 325 miejscu. Jeszcze gorzej wypadł Uniwersytet Warszawski, zajął on 394 miejsce. Warto zaznaczyć, że w pierwszej dwusetce rankingu znajdują się uczelnie z Meksyku, Brazylii, Korei Południowej, Singapuru czy Arabii Saudyjskiej. W tym zestawieniu polskie uczelnie wypadły gorzej niż kiepsko.

Jak zdobyć indeks zagranicznej uczelni?

Mało optymistyczne dane z rankingu QS powinny zachęcić wszystkich uczniów liceów do studiowania za granicą. Jeszcze parę lat temu nie było to proste zadanie, bo osoby chętne musiały same przygotowywać się do międzynarodowych egzaminów, a także samodzielnie skompletować wymagane dokumenty. Obecnie jest to znacznie łatwiejsze zadanie, gdyż w kraju istnieją placówki edukacyjne, które prowadzą kursy przygotowujące do egzaminu BMAT, czy TSA, które wymagane są na angielskich uczelniach. Szczególną uwagę należy zwrócić na kursy przygotowujące do egzaminu SAT. Amerykańska matura otwiera drzwi do najlepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych – według rankingu QS większość szkół wyższych z pierwszej dwudziestki to właśnie uczelnie z USA. Uczestnicy takich kursów oprócz solidnego przygotowania mogą liczyć na pełne wsparcie przy uzupełnianiu i składaniu dokumentów aplikacyjnych. Informacje o kursach znajdziesz tutaj.

Lepszy dyplom, lepsza praca i nie tylko

Polskie prestiżowe uczelnie nie liczą się w świecie, więc ich dyplomy są raczej mało wartościowe – może brzmi to nieco brutalnie, ale takie są fakty. Wielkie korporacje, posiadające oddziały w Polsce na swoich stanowiskach też chętniej widzą osoby, które ukończyły prestiżowe, zagraniczne uczelnie. Dyplom uzyskany na uczelni w USA, czy Wielkiej Brytanii jest nie tylko bardziej wartościowy, ale także otwiera wiele, nowych możliwości zawodowych. Oczywiście jest to największy plus studiowania poza granicami Polski, ale zalet jest znacznie więcej. Na uczelniach zagranicznych zajęcia prowadzone są w nieco inny, mniej sztywny sposób niż w Polsce, więc studenci uczą się zagadnień, które naprawdę ich interesują. Ponadto szkoły wyższe za granicą lepiej przygotowują swoich studentów od strony praktycznej i ich absolwenci radzą sobie znacznie lepiej na rynku pracy. Studia za granicą poprawiają także umiejętności językowe oraz są świetną lekcją tolerancji – na prestiżowych uczelniach studiują osoby z różnych zakątków świata. Przebywanie wśród ludzi reprezentujących odmienne kultury poszerza horyzonty, a zmiana miejsca zamieszkania sprzyja rozwinięciu umiejętności adaptacyjnych. Jednak nie samą nauką student żyje i w wolnym czasie może zwiedzać kraj oraz poznawać jego tradycje i obyczaje.

Studia za granicą to bardzo wiele plusów i z takiej możliwości powinny korzystać wszystkie osoby, które chciałyby nie tylko przeżyć przygodę życia, ale także ułatwić sobie start w dorosłe życie. Będąc posiadaczem dyplomu prestiżowej uczelni znacznie łatwiej zrealizować swoje marzenia zawodowe i zdobyć lepszą pracę. Ponadto, wiele osób doświadczenia zdobyte podczas studiowania poza granicami kraju wykorzystuje do końca życia.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top