środa , 18 maj 2022
Polecamy
Strona główna » Zdrowie i uroda » Dobry fryzjer to stylista i psycholog w jednym
Dobry fryzjer to stylista i psycholog w jednym

Dobry fryzjer to stylista i psycholog w jednym

Tytuł zawiera tezę, która – jak można wnosić na podstawie wypowiedzi użytkowniczek forów internetowych – została już wielokrotnie udowodniona.

Większości z nas fryzjer przestał kojarzyć się z podstarzałym panem w białym fartuchu i brzytwą w ręku. Nie jest już traktowany jako anonimowa osoba świadcząca rutynowo usługę. Coraz częściej bowiem staje się znajomym, bliższym lub dalszym, a nawet powiernikiem niektórych tajemnic. Z czego to może wynikać?

Kolega z podwórka

Współcześni fryzjerzy i styliści to przeważnie ludzie młodzi, ekstrawaganccy i z dużym poczuciem humoru. Setki godzin ich pracy są wypełnione rozmową z klientami na najróżniejsze tematy – od tych błahych, do poważnych i osobistych. Nic dziwnego, że w czasie takich wizyt dystans prędzej czy później ulega skróceniu. Fryzjer nie jest wszak „zimnym chirurgiem” (modelowy obraz sprzedawcy w sklepie mięsnym), lecz osobą, która musi dobrze odczytywać cudze nastroje, empatyczną, gotową do wysłuchania i udzielenia cennej rady. Bywa, że łatwiej jest się nam otworzyć przed kimś tak pozornie obcym, aniżeli przed znajomymi. Fryzjer budzi zaufanie, gdyż zdaje się być osobą znającą ludzi i życie.

Zamiast wizyty u terapeuty

„Gdy ktoś trafia do mnie po raz pierwszy, to przede wszystkim moim obowiązkiem jest tej osoby wysłuchać. Wiedzieć, czym się zajmuje, jaka jest, jaki ma temperament. Wizerunek człowieka musi być spójny. Muszę wysłuchać potrzeb klientki” – twierdzi Leszek Czajka, stylista współpracujący m.in. z marką L’Oréal Professionnel (http://lorealprofessionnel.pl/). Jak zatem widać, fryzjer coraz częściej jest traktowany jako terapeuta – szczególnie przez żeńską część klientów. Trudno się temu dziwić, jeśli spojrzy się na problem szerzej. Wiele osób przychodzi do salonu po to, aby odmienić swój wizerunek.

Ma to ogromne znaczenie psychologiczne, gdyż często nasze problemy emocjonalne wynikają z niskiej samooceny. Poprawiając swój wygląd – utwierdzeni w tym przez profesjonalistę w swoim zawodzie – czujemy się bardziej pewni siebie, czyli po prostu lepiej. Coraz częściej dostrzega się zatem, że fryzjerstwo to już nie tylko rzemiosło, ale także sztuka rozumienia drugiego człowieka. Dodać warto, że niektóre firmy specjalizują się w organizowaniu szkoleń z zakresu podstaw psychologii dla stylistów. Duża popularność, jaką się cieszą te kursy, pokazuje, że trend ten będzie się umacniał w najbliższej przyszłości.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top