środa , 24 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Psychologia sukcesu » Historia powstania NLP
Historia powstania NLP

Historia powstania NLP

NLP jest skrótem bardzo dobrze znanym na gruncie psychologii biznesu i psychologii sukcesu. Jest to skrót od Neuro-Linguistic Programming, czyli od Programowania Neuro Lingwistycznego. Jest to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, powstała niedawno w Stanach Zjednoczonych. Twórcami NLP byli Richard Bandler oraz John Grindler. Samo NLP powstało w słonecznej Kalifornii, w latach 70-tych ubiegłego stulecia. To właśnie wówczas, stworzono zasady i podstawy NLP.

Richard Bandler był matematykiem, zaś John Grinder profesorem lingwistyki. Pracowali oni nad przeanalizowaniem i zbadaniem najbardziej wyróżniających się i najbardziej efektywnych w swoim działaniu psychoterapeutów swoich czasów. Skupili się na połączeniu terapii rodzin, z hipnoterapią i terapią Gestalt. Analizy dały zadziwiające wyniki i pozwoliły na określenie, w jaki sposób terapeuci i psycholodzy są w stanie wpływać na psychikę innych osób, w celu nakierowania ich na osiąganie sukcesu na różnych poziomach życia – zawodowego i osobistego.

NLP wychodzi z założenia, że jeśli jeden człowiek jest zdolny do wykonania danego zadania, to inni również mają takie zdolności i mogą nauczyć się wszystkiego.

Nazwa NLP jest złożona i wywodzi się z trzech pojęć: programowania, lingwistyki i neuro. Programowanie odnosi się do sposobu, który wykorzystywany jest przez człowieka do realizacji jego idei, myśli i działań. Każdy może wypracować zupełnie inne metody osiągania pożądanych rezultatów. Słowo Neuro wykorzystane w nazewnictwie NLP odnosi się do założenia, że wszystkie ludzkie zachowania i działania, jak i nasze doświadczenia, wypływają z neurologicznych procesów. Nasz system nerwowy jest elementem, dzięki któremu możemy odbierać otaczający nas świat. Bez zmysłów byłoby to kompletnie niemożliwe.

Lingwistyka zaś jest odbiciem tego, że do porozumiewania się z innymi ludźmi i przekazywania im naszych myśli i doświadczeń, wykorzystujemy nasz język. Mowa werbalna jest konieczna dla komunikacji.

Źródło: www.siecsukcesu.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top