środa , 8 grudzień 2021
Polecamy
Strona główna » Zdrowie i uroda » Jak obniżyć wysokość rachunków za prąd?
Jak obniżyć wysokość rachunków za prąd?

Jak obniżyć wysokość rachunków za prąd?

Nasze życie może być bardziej lub mniej energochłonne. Obniżając zużycie i koszt energii elektrycznej, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Pierwszym krokiem powinno być szczegółowe przeanalizowanie naszych wydatków oraz sposobu prowadzenia gospodarstwa domowego. Znaczenie mają nawet takie z pozoru nieistotne szczegóły, jak metoda przyrządzania potraw!

Energooszczędne gospodarstwo domowe

Jeśli mamy w domu kuchenkę elektryczną, zaoszczędzimy na prądzie gotując jedzenie w piętrowym parowarze lub w specjalnych garnkach, które można ustawiać jeden na drugim. Dzięki temu wystarczy jeden palnik, by jednocześnie ugotować warzywa, ryby, mięso, ryż czy kaszę.

Drugi aspekt domowego życia, który potrafi kosztować sporo prądu, to higiena. W pralce i zmywarce wybierajmy zawsze energooszczędne programy. Pamiętajmy, że prasowania wymaga tylko bardzo niewielka część ubrań, na przykład koszule z dodatkiem bawełny lub spodnie w kant. Prasowanie bielizny kompletnie mija się z celem. Jeśli mamy gładką podłogę, na co dzień wystarczy ją zamieść. Odkurzacza używajmy tylko raz na jakiś czas. W ciepłe dni warto też zrezygnować z suszenia włosów, które je niszczy i pożera wiele kilowatów.

Oceńmy również inne wyposażenie naszego domu. Oczywiście całkowita rezygnacja z telewizora to dość ekstremalne rozwiązanie, ale oprócz oszczędności energetycznych przynosi też inne korzyści. Zyskujemy więcej czasu i nie musimy w kółko oglądać znienawidzonych reklam a filmy możemy równie dobrze wyświetlać na domowym laptopie. Pobiera on nawet o połowę mniej prądu niż telewizor.

Opłacalna zmiana dostawcy prądu

Opłacić może się również zmiana dostawcy prądu. Mieszkańcy każdej miejscowości mogą zdecydować się na jednego z kilku sprzedawców energii elektrycznej. W zależności od wybranej oferty, można zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Im więcej prądu zużywamy, tym większa korzyść z takiej zmiany. Na przykład, jeśli korzystamy z taryfy G11, czyli płacimy taką samą stawkę za prąd przez 24 godziny, otrzymamy rachunek niższy prawie o połowę zmieniając sprzedawcę na – przykładowo – Pewną Energię. Jeszcze większe oszczędności przynosi przejście na taryfy, w których cena prądu jest mniejsza w weekendy, kiedy to zazwyczaj sprzątamy, pierzemy, pieczemy i gotujemy rodzinne obiady. Są to już kwoty, dla których warto poświęcić czas na przestudiowanie ofert dostawców. Beata, mieszkanka Słupska, tak wyraża swoją opinię o Pewnej Energii: „Miałam pewne wątpliwości, czy warto zmieniać dostawcę prądu dla tych 60 złotych oszczędności miesięcznie, ale na szczęście formalności ograniczyły się do jednego telefonu i wizyty kuriera z umową. Zdecydowałam się na Pewną Energię, bo mają całkiem fajną ofertę. Mijają już trzy miesiące i jak na razie współpraca przebiega bez najmniejszych problemów. Bardzo polecam!”.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

One comment

  1. Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem „na swoje”, ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top