sobota , 17 Sierpień 2019
Polecamy
Strona główna » Praca » Jak wybrać stacjonarny internet na domowe potrzeby?
Jak wybrać stacjonarny internet na domowe potrzeby?

Jak wybrać stacjonarny internet na domowe potrzeby?

Wybór usług internetowych na potrzeby domowe nie jest wcale tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Na rynku nie brakuje bowiem ofert w zakresie internetu stacjonarnego – warto zatem wiedzieć, jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze odpowiedniej firmy świadczącej tego typu usługi.

Jaki transfer danych jest potrzebny?

W dzisiejszych czasach internet w komórce bądź mobilny router to już standard. Jednakże jak często pokazuje praktyka, mobilny internet okazuje się niewystarczający na potrzeby domowe – w tym obszarze poprzeczka wymagań mocno poszła w górę. Sieć nie jest wykorzystywana bowiem jedynie do przeglądania stron, ale też do streamowania muzyki oraz filmów. Na początek dobrze jest obliczyć maksymalne zapotrzebowanie na transfer danych. W tym kontekście ważną rolę odgrywa również prędkość internetu – wszystko zależy od tego, do jakich konkretnie celów będzie on używany. Wielu operatorów daje możliwość przetestowania usługi za darmo lub za symboliczną opłatę – to dobra metoda, by przekonać się o plusach i minusach wybranego rozwiązania.

Sposób instalacji internetu

Kolejną kwestią, którą trzeba mieć na względzie, jest sposób instalacji internetu. Jeśli chodzi o usługi stacjonarne, to wyszczególnia się tu trzy podstawowe opcje, a mianowicie internet kablowy, internet DSL oraz internet światłowodowy. W tym pierwszym przypadku eksploatowane są przewody, za pośrednictwem których jest dostarczana telewizja kablowa. Z kolei w technologii DSL zastosowanie znajdują linie telefoniczne – i tu koniecznie należy zasięgnąć informacji na temat tego, czy dostawca nalicza obciążające klientów opłaty z tytułu dzierżawy linii. Coraz większą popularnością cieszą się aktualnie sieci światłowodowe wykorzystujące specjalne złącza.

Kilka słów w tym miejscu wypada poświęcić internetowi satelitarnemu, gdzie – jak sama nazwa wskazuje – kluczową rolę odgrywa satelita znajdujący się orbicie okołoziemskiej. Technologia ta jest stosowana głównie tam, gdzie nie wchodzi w rachubę opcja podłączenia internetu naziemnego, aczkolwiek nie jest to reguła. Jej wielkim atutem są możliwości uzyskiwania bardzo szybkich transferów, ponadto taka sieć jest wygodna w użytkowaniu.

Inne ważne kryteria wyboru

Wybierając usługę stacjonarnego internetu do domu, nie wolno pominąć również takich przesłanek jak: ceny za poszczególne dostępne w ofercie prędkości, dodatkowe usługi i opłaty, czas obowiązywania umowy oraz sprzęt, który klient dostaje w jej ramach. Mając na uwadze te właśnie kryteria, zalecane jest porównanie rozmaitych propozycji. Pomocne okazują się przy tym opinie innych użytkowników – najlepiej porozmawiać z sąsiadami, aby dowiedzieć się, czy są zadowoleni z usług danego dostawcy.

Mnóstwo osób zainteresowanych stacjonarnym internetem chce także korzystać przy tej okazji z innych usług – takich jak np. oglądanie telewizji. Powinny one rozglądać się za pakietami. Tego typu domowy internet znajduje się w ofercie wielu firm – np. Inea proponuje klientom internet stacjonarny w kilku wersjach abonamentu, przy czym istnieje możliwość wybrania wariantu z telewizją HD. Największą zaletą pakietów jest to, że są tańsze aniżeli pojedyncze usługi wykupione oddzielnie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top