piątek , 26 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Zdrowie i uroda » Kiedy można zawrzeć grupowe ubezpieczenie na życie?
Kiedy można zawrzeć grupowe ubezpieczenie na życie?

Kiedy można zawrzeć grupowe ubezpieczenie na życie?

Grupowe ubezpieczenia na życie zawierane są przez pracodawców na rzecz pracowników. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zawrzeć taką umowę ubezpieczeniową oraz jakie korzyści przyniesie ona ubezpieczonym i ubezpieczającemu?

Podstawowe warunki zawierania polis grupowych

Na polskim rynku ubezpieczeniowym większość firm oferuje przedsiębiorcom grupowe ubezpieczenia na życie. Taką polisę można wykupić między innymi w Signal Iduna. Pracodawca chcący objąć ubezpieczeniem swoich pracowników musi złożyć odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela, wraz z wymaganymi załącznikami. Wśród nich może znaleźć się:

  • ankieta bądź kwestionariusz medyczny dotyczący form i warunków zatrudnienia,
  • dokumenty niezbędne do przeprowadzenia procesu oceny ryzyka działalności ubezpieczającego.

Zakład pracy na rzecz swoich obecnych oraz przyszłych pracowników zawiera umowę ubezpieczenia grupowego na życie, ale jego zakresem mogą zostać objęci również pracownicy współpracujący oraz sam pracodawca. W przeciwieństwie do wielu ofert ubezpieczeń indywidualnych w takim przypadku firma ubezpieczeniowa nie przeprowadza medycznej oceny ryzyka związanego ze wszystkimi osobami ubezpieczonymi. Oznacza to, że pracownicy z reguły nie są zobowiązani do dostarczenia ubezpieczycielowi zaświadczeń dotyczących stanu swojego zdrowia. Każda osoba przystępująca do polisy grupowej ma takie same warunki objęcia ubezpieczeniem – bez względu na kondycję zdrowotną czy wiek.

Podstawowy wariant polisy

Pracodawca, zapewniając pracownikom grupowe ubezpieczenie na życie, może stosunkowo niskim kosztem zadbać o polepszenie swojego wizerunku na rynku pracy i zmotywowanie swoich pracowników do większego zaangażowania w pracę.

W każdej firmie ubezpieczeniowej inne świadczenia będą gwarantowane osobom ubezpieczonym i inne wyłączenia odpowiedzialności będą zastrzeżone przez ubezpieczyciela. Oczywiście najlepiej, aby wyłączeń było jak najmniej, ponieważ wówczas istnieją największe szanse na uzyskanie świadczenia w przypadku zaistnienia zdarzenia określonego w polisie.

Wysokość składki ubezpieczeniowej waha się w przedziale od 40 do 80 zł dla jednego ubezpieczonego. Ostateczna jej wysokość jest uzależniona od:

  • firmy ubezpieczeniowej,
  • branży działalności pracodawcy wykupującego ubezpieczenie grupowe na życie,
  • zakresu ubezpieczenia,
  • wysokości gwarantowanych świadczeń,
  • liczby ubezpieczonych.

Najczęściej składka na grupowe ubezpieczenie na życie jest opłacana z pensji pracownika, ale pracodawca może pokrywać jej koszty samodzielnie.

1.00 avg. rating (37% score) - 1 vote

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top