piątek , 19 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Praca » Kwota wolna od podatku i progi podatkowe w Polsce – 8 lat bez zmian
Kwota wolna od podatku i progi podatkowe w Polsce – 8 lat bez zmian

Kwota wolna od podatku i progi podatkowe w Polsce – 8 lat bez zmian

Ostatnie modyfikacje w tym zakresie wprowadzono w 2009 roku, a waloryzacja progów podatkowych miała miejsce w 2006. Jak wynika z rządowych planów, szansa na kolejne jest dopiero za kilka lat. Brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku i zmian progów podatkowych zainteresował już jednak Rzecznika Praw Obywatelskich, posłów i różne organizacje, które próbują zająć się tą kwestią…

W parlamencie pojawił się właśnie projekt ustawy wprowadzającej cztery (zamiast dotychczasowych dwóch) stawki podatkowe. Najwyższa miałaby wynosić 50% i dotyczyć osób zarabiających ponad 360 000 PLN na rok. Proponowana stawka najniższa to z kolei 15% dla podatników, których roczne dochody są niższe niż kwota 20 160 PLN.

W kraju pojawia się coraz więcej głosów podnoszących kwestię rozwarstwienia dochodów społeczeństwa i możliwości, a w zasadzie konieczności, ograniczenia tego zjawiska, dlatego między innymi organizacja Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej uznała pomysł czterech stawek podatkowych za trafny.

Progi podatkowe od 2006 r. do teraz

We wspomnianym już roku 2006 zwaloryzowano obowiązujące wtedy dwa progi podatkowe (były wówczas trzy stawki), a następnie, w 2009, doszło do zmian polegających na spłaszczeniu skali podatkowej do dwóch stawek, pozostał zatem tylko jeden próg. W efekcie, obecnie obowiązujące kwoty i stawki, tj. 3089 PLN (kwota wolna od podatku), 1335 PLN (koszt uzyskania przychodu z jednej umowy) oraz 85 528 PLN (próg podatkowy) są niezmienne od pięciu lat.

Skutki braku zmian progów podatkowych

Najbardziej dotkliwym społecznie skutkiem braku waloryzacji i niezmiennego od tylu lat progu podatkowego jest to, iż z roku na rok coraz więcej Polaków płaci podatki wedle najwyższej dziś stawki, czyli 32%. Jak podaje resort finansów, udział podatników uzyskujących dochody mieszczące się w drugim przedziale skali podatkowej wynosił odpowiednio: 1,59% w 2009, 1,89% w 2010 , 2,14% w 2011 i 2,31% w 2012 roku. To jednak nie wszystko. Niezmienność progów podatkowych dotyka bowiem także osoby zarabiające najmniej, gdyż niezmienna pozostaje również od tylu już lat kwota wolna od podatku.

Co na to Trybunał Konstytucyjny i polski resort finansów?

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił kwestię braku waloryzacji progów i kwoty wolnej od podatku pod osąd Trybunału Konstytucyjnego. W argumentacji wniosku podkreślił on, iż obowiązująca obecnie kwota wolna od podatku jest o połowę niższa od przyjętego w naszym kraju progu ubóstwa (6504 PLN rocznie na osobę, co daje 542 PLN na miesiąc).

Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle, Trybunał Konstytucyjny zajmie się tą sprawą, a Ministerstwo Finansów z kolei nie ma zamiaru zmieniać progów podatkowych, bo… to kosztuje, a Polska i tak ma teraz zbyt duży deficyt budżetu w stosunku do wymagań UE. Okazuje się więc, że jakiekolwiek ewentualne zmiany w tym zakresie będą możliwe po wyjściu naszego kraju z, definiowanej przez Unię Europejską, procedury nadmiernego deficytu budżetowego, co może mieć miejsce w 2016 roku. Jak łatwo z tego wywnioskować, waloryzacja progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku w Polsce możliwa jest najwcześniej w roku 2017.

Marek Siudaj, TaxCare.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 komentarze

  1. Kwota wolna od podatku

    Zatrzymanie kwoty wolnej od podatku na tym samym poziomie przez tyle lat, to podwyżka podatku dochodowego.

  2. Najbiedniejsi muszą unieść patologię administracyjną .Minister finansów i premier mają poszukać finansów na waloryzację jak nie to trzeba ich wymienić .

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top