czwartek , 25 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Zdrowie i uroda » Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych
Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych

Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych

Leczenie ortodontyczne stosuje się u dzieci i dorosłych ze względów zdrowotnych i estetycznych. Korekta wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ruchomych i stałych. Pierwszy rodzaj aparatów stosuje się u dzieci i młodzieży, u których uzębienie nie jest w pełni ukształtowane.

U dorosłych pacjentów zastosowanie mają wyłącznie aparaty stałe. Ortodoncja Kraków – gabinety ortodontyczne oferują standardowe aparaty metalowe (tytanowe, niklowe) oraz aparaty kosmetyczne (porcelanowe, kryształowe), które są wykonane z materiałów estetycznych. Aparaty kosmetyczne są mniej widoczne po naklejeniu na zęby, dlatego cieszą się bardzo dużą popularnością. Ich koszt jest wyższy w porównaniu do standardowych aparatów wykonanych z metalu. Nacisk na zęby w przypadku aparatów kosmetycznych jest mniejszy, dlatego też okres leczenia może się nieznacznie wydłużyć.

Kompleksowe leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich stanowi konsultacja diagnostyczna, na której ortodonta przeprowadza wywiad z pacjentem, pobiera wyciski zębów obu szczęk w celu przygotowania gipsowych modeli uzębienia oraz wykonuje zdjęcia rtg (pantomograficzne i cefalometryczne). Na podstawie zgromadzonego materiału dobiera odpowiedni aparat ortodontyczny i przygotowuje plan leczenia. Omawia go z pacjentem najczęściej na kolejnej wizycie.

Kolejny etap stanowi założenie aparatu ortodontycznego. Leczenie ortodonta może wykonywać wyłącznie na zdrowych zębach, pozbawionych próchnicy i kamienia nazębnego. W przeciwnym przypadku konieczna jest interwencja lekarza stomatologa. Czas leczenia dla każdego pacjenta jest ustalany indywidualnie. Zależy on od wielu czynników, takich jak np. typ aparatu ortodontycznego, rodzaj wady zgryzu oraz wiek pacjenta. Może się wydłużyć w przypadku, gdy pacjent nie przestrzega zaleceń lekarskich. W większości przypadków okres noszenia stałego aparatu ortodontycznego wynosi od 1,5 do 2,5 roku. Pacjent jest zobowiązany do wizyt kontrolnych, które  odbywają się co 4-6 tygodni.

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego stosuje się tzw. retencję, której celem jest ustabilizowanie osiągniętych wyników. Może to być ruchoma płytka retencyjna lub aparat stały w postaci drucika  mocowanego na zębach od strony wewnętrznej. U dorosłych często retencję stosuje się dożywotnio.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top