piątek , 29 marzec 2024
Polecamy
Strona główna » Psychologia sukcesu » Na czym polega idealizowanie?
Na czym polega idealizowanie?

Na czym polega idealizowanie?

Dzieci idealizują swoich rodziców, a rodzice swoje pociechy. Często też idealizujemy, przynajmniej w pierwszym okresie zakochania swojego partnera lub partnerkę. Z czasem takie postrzeganie drugiej osoby może się zmienić. Psycholodzy wskazują, że idealizując drugiego człowieka widzimy to, co chcemy widzieć, bez dostrzegania wad takiej osoby. Widzimy człowieka na podstawie własnych wyobrażeń o nim i nie dopuszczamy możliwości, że są one błędne. W idealizowaniu dużą rolę odgrywają uczucia. Kochając drugą osobę uwypuklamy jej zalety, a pomijamy lub bagatelizujemy jej wady. Należy jednak podkreślić, że długotrwałe idealizowanie innych prowadzi do wielu negatywnych skutków, przede wszystkim natury psychicznej.
Osoba, którą idealizowaliśmy może nas mocno zranić, a my będziemy całkowicie bezbronni. Według oceny psychologów, nadmiernie pozytywne postrzeganie drugiej osoby prowadzi do rozczarowań. Jeśli wcześniej ktoś wydawał nam się być ideałem, to jeśli zrobi coś nieoczekiwanego, doświadczamy podwójnego bólu i żalu. Cierpi na tym nasza psychika, a często i zdrowie fizyczne. Idealizowanie nie może być utożsamiane z pozytywnym podejściem do życia i dostrzeganiem tylko pozytywnych jego stron. Nie trzeba być pesymistą, aby nie narażać się na rozczarowanie. Wystarczy obiektywizm i zaakceptowanie drugiego człowieka takim, jaki naprawdę jest. Nikt z nas nie jest pozbawiony wad, ale zalety, jakie posiadamy potrafią je zrównoważyć.
Zjawisko idealizowania niekoniecznie musi dotyczyć innych osób. Niektórzy z nas idealizują również siebie, po to, aby ukryć własną naturę, stłumić słabości i sprawić na kimś lepsze wrażenie. Bycie „sobą” nie zawsze się opłaca, dlatego ukrywamy swoje wady, kreujemy świadomie swój wizerunek, skrzętnie ukrywając wady. Idealizowanie własnej osoby może być związane z potrzebą poprawy samopoczucia i dowartościowania siebie.
Idealizowanie innych polega na dopasowywaniu innych do własnych oczekiwań. Chcemy mieć obok siebie autorytet, aby zagłuszyć własne, często niezaspokojone, potrzeby emocjonalne. Chcemy idealizować osoby w naszym otoczeniu, aby mieć wokół siebie kogoś na miarę własnych wyobrażeń. Nie dopuszczamy więc do swojej świadomości tego, że ktoś może posiadać wady. Takie podejście do siebie i innych wprawia nas w tzw. dobrostan psychiczny, ale ma on wymiar krótkotrwały, zaś poznanie „prawdy” sprawia, że popadamy w zniechęcenie, a nawet depresję. Idealizowanie najczęściej jest efektem tymczasowym, który kiedyś musi się skończyć, a zobaczenie innych w prawdziwym świetle niekoniecznie musi nieść za sobą pozytywne odczucia.

9.00 avg. rating (86% score) - 6 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top