Freelancing jest jedną z form wykonywania pracy zawodowej. Może być on kojarzony z pracą w charakterze tzw. wolnego strzelca, ale często określenie to jest wykorzystywane dla scharakteryzowania pracowników zdalnych. Taka forma pracy jest wygodna, choć nie każda osoba będzie miała odpowiednie cechy, umiejętności i charakter, aby móc zostać freelancerem. Dynamiczny rozwój współczesnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych stworzył bardzo duże możliwości rozwoju zawodowego dla freelancerów. Mogą oni w chwili obecnej prowadzić owocną, dobrze płatną pracę w takim czasie, jaki sami ustalą. Trzeba mieć jednak bardzo dużo samodyscypliny, aby niezależność pracy w formie freelancingu nie stała się naszym największym problemem.
Dziś praca zawodowa może być bez żadnych przeszkód prowadzona w trybie zdalnym, o ile jej charakter umożliwia takie wykonywanie swych obowiązków zawodowych. Świadczenie takiej pracy polega na wykonywaniu określonych zadań poza siedzibą firmy, na odległość, zdalnie, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik telekomunikacyjnych. Praca ta daje sporą niezależność od pracodawcy czy pracodawców i zleceniodawców, choć na swoje barki freelancer czy pracownik zdalny, bierze pewne zobowiązania, z których w danym czasie będzie musiał się wywiązać, podobnie jakby pracował stacjonarnie, w zakładzie pracy czy w biurze.
Telepraca również i w Polsce notuje dynamiczny rozwój. Dzięki takiej organizacji pracy pracownicy, przede wszystkim specjaliści, stają się bardziej mobilnymi pracownikami. Mieszkając w jednym mieście, swobodnie mogą oni pracować w innym, bez potrzeby fizycznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Coraz więcej firm umożliwia również swoim pracownikom skorzystanie z elastycznych form pracy. Osoby znużone ciągłym wykonywaniem pracy na rzecz pracodawcy, stają się freelancerami i biorą sprawy swojego zatrudnienia we własne ręce. Wielu freelancerów rejestruje również działalność gospodarczą jednoosobową i w ten sposób legalizuje swoją pracę zdalną.