piątek , 22 Styczeń 2021
Polecamy
Strona główna » Kariera zawodowa » Polacy chętniej wybierają kupno mieszkania niż lokatę?
Polacy chętniej wybierają kupno mieszkania niż lokatę?

Polacy chętniej wybierają kupno mieszkania niż lokatę?

Przeciętne oprocentowanie lokaty dwunastomiesięcznej wynosi obecnie ok. 1,8%. Zyski z lokat w ostatnich miesiącach znacząco spadły, głównie za sprawą deflacji oraz niższych stóp procentowych. Dlatego część Polaków zdecydowało się ulokować wolne środki pieniężne w nieruchomościach.

W ostatnim czasie nastąpił zwiększony popyt na rynku mieszkań. Większość nieruchomości o dziwo zostało nabytych za gotówkę. Wpływ na to mogą mieć wciąż niskie ceny na rynku mieszkaniowym, które utrzymają się od ostatniego kryzysu. Również nie bez znaczenia pozostaje fakt niskiego oprocentowania depozytów. Duża część mieszkań została kupiona w celach inwestycyjnych.

Dla przykładu, według danych NBP, łącznie na zakup nieruchomości mieszkalnych zostało wydanych 3,1 mld zł w okresie od kwietnia do czerwca 2015 roku w 7 największych aglomeracjach. Jest to najwyższa kwota w historii badania. Z tych 3 mld – 64% transakcji stanowiła gotówka. Przez pierwsze półrocze 2015 roku łączne wydatki na zakup mieszkania wyniosły blisko 6 mld zł. Szacuje się, że w całym 2015 roku suma zakupów mieszkań za gotówkę może wynieść ponad 10 mld zł. Prawdopodobnie w innych warunkach, większość tej kwoty trafiłaby na lokaty bankowe.

Eksperci przewidują, że inwestując w mieszkanie, można zarobić nawet 2-3 razy więcej niż na przeciętnej lokacie. Dlatego za sprawą niskich stóp procentowych, bardziej zasobni Polacy zdecydowali przenieść swoje oszczędności z rachunków bankowych i zainwestować w nieruchomości mieszkalne. Zakładając, że średnie oprocentowanie brutto rocznej lokaty wynosi 1,8%, przy inwestycji 100 tys. zł, odsetki przed odliczeniem podatku wyniosłyby 1800 zł. Netto ta kwota wyniosłaby 1458 zł. W przypadku zakupu nieruchomości przyjmuje się, że stopa zwrotu w ciągu roku wynosi ok. 5% wartości wynajmowanego mieszkania.

Sprawdź ranking lokat bankowych i dowiedz się, które oferty banków wciąż mogą przynieść atrakcyjne zyski.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top