czwartek , 28 marzec 2024
Polecamy
Strona główna » Praca » Praca za granicą – co z ubezpieczeniem?
Praca za granicą – co z ubezpieczeniem?

Praca za granicą – co z ubezpieczeniem?

Nastała już lata temu i trwa do dnia dzisiejszego era masowej emigracji Polaków. Wyjeżdżamy, bo chcemy więcej i lepiej. Nie ma w tym nic dziwnego. Co jednak z kwestią ubezpieczenia? Artykuł krok po kroku objaśnia zagadnienie bazując na najnowszej wiedzy.

Praca na terenie Unii Europejskiej i kwestia ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych
Wyjeżdżając do państw członkowskich Unii Europejskiej masz gwarancję, że zdobywając legalne zatrudnienie będziesz objęty także systemem ubezpieczeń społecznych pochodzącym z danego kraju. Polski obywatel wykonujący obowiązki zawodowe na terenie UE ma prawo do uzyskania pomocy podczas wystąpienia choroby, może ubiegać się o ewentualne odszkodowanie, różnego rodzaju zasiłki. Podobne wartości (zgodne z zasadą równości) występują podczas rozpatrywania założeń ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto pracując na terenie Unii Europejskiej nie korzystaj z podwójnego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. To była swojego czasu częsta praktyka, bowiem ludzie myśleli, że są podwójnie zabezpieczeni. Nic bardziej mylnego.

Co z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Pracownicy delegowani z Polski do wykonywania pewnych obowiązków poza granicami kraju mają do dyspozycji Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wystawianą przez Narodowy Fundusz Zdrowia. EKUZ dotyczy głównie ludzi objętych dalej polskim ustawodawstwem w kwestii ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Jeżeli na własny rachunek znajdą zatrudnienie, wtedy karta przestaje funkcjonować.

Ubezpieczenie komercyjne drogą do zachowania maksymalnego bezpieczeństwa
Jeżeli wybierasz się za granicę pierwszy raz wybierz ubezpieczenia na życie w opcji turystycznej. Jako przykład niech posłuży firma Signal Iduna. Według tego ubezpieczyciela bezpieczne podróżowanie dotyka trzech aspektów, a konkretnie zwrotów kosztów leczenia, NNW i pomocy prawnej podczas wystąpienia nietypowych sytuacji. Możesz ubezpieczyć właściwie wszystko, co związane z pobytem zagranicznym. Warto to zrobić porównując krajowe ceny do potencjalnych zarobków.

Na zakończenie
Podczas sezonowej pracy za granicą warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub w razie nieposiadania ubezpieczenia w Polsce wykupić indywidualnie prywatne ubezpieczenia na życie w np. Signal Iduna. Wtedy unikniesz mnóstwa kłopotów. Jeżeli natomiast legalnie podpiszesz umowę z pracodawcą zagranicznym od tego momentu niczym nie musisz się przejmować, bo masz dostęp do kompleksowej, pełnej opieki zgodnie z ideałami Unii Europejskiej.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top