piątek , 19 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Praca » Pracoholicy ze szkodą dla firmy
Pracoholicy ze szkodą dla firmy

Pracoholicy ze szkodą dla firmy

Uzależnienia wynikają z psychologicznych uwarunkowań człowieka. Używki, takie jak alkohol, papierosy, czy narkotyki, pozwalają nam ukoić nerwy, zapomnieć o problemach dnia codziennego i zrelaksować się, ale na dłuższą metę powodują wyniszczenie organizmu. Uzależnienie od pracy również jest szkodliwe dla każdego z nas. Pracoholik pracuje ponad 8 godzin dziennie, często nawet 7 dni w tygodniu. Praca jest dla niego priorytetem, który stawia wyżej niż swoje życie prywatne czy rodzinę. Pracoholicy wbrew pozorom nie przynoszą sukcesu dla firmy. Często oni sami nie osiągają również sukcesu, ponieważ ze swoich osiągnięć nie potrafią się już cieszyć. Zwyczajnie nie mają na to czasu, ponieważ pochłaniają ich obowiązki zawodowe.

Brytyjscy socjologowie i psychologowie uznają, że pracoholicy uzależnieni od swojej pracy mają wysoką motywację do realizacji projektów biznesowych. Niemniej jednak, są i inne typy pracoholików – np. pracoholicy entuzjastyczni czy entuzjaści pracy. Bardzo dobrą pracę wykonuje entuzjasta pracy, ale w jego przypadku nie ma przymusu pracy, jak to ma miejsce w odniesieniu do uzależnionych pracoholików. Entuzjasta będzie w pracy kreatywny i zaangażowany, ale będzie jednocześnie potrafił rozdzielić życie zawodowe od życia rodzinnego i prywatnych pasji.

Pracoholicy najczęściej nie są zadowoleni ze swojej pracy, wciąż chcą osiągnąć lepsze wyniki, ale praca ponad siły ich nie przynosi. Każdy człowiek ma określony zasób siły fizycznej i psychicznej. Pracując po 12 godzin dziennie, owe siły po prostu zaczynają się wyczerpywać. Potencjał pracownika jest tracony, a jego zregenerowanie wymaga relaksu i oderwania się od pracy. Paradoksalnie, to właśnie odpoczynek przyczynia się do tego, że pracownik pracuje lepiej i bardziej efektywnie, odnosząc sukcesy. Pracoholizm do nich nie prowadzi.

Wypalenie zawodowe, brak nowych pomysłów, obsesyjny perfekcjonizm i niemożność podjęcia współpracy w zespole powoduje, że uzależnieni pracoholicy zaburzają funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Przyczynić mogą się więc do jego upadku.

Źródło: www.abcpraca.pl – portal pracy

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top