piątek , 19 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Psychologia sukcesu » Psychologia ludzkich gestów
Psychologia ludzkich gestów

Psychologia ludzkich gestów

Mówimy nie tylko za pośrednictwem aparatu mowy, ale i gestów, czy nawet przybranej postawy ciała. Psychologowie potrafią bezbłędnie odczytać sygnały i komunikaty wysyłane pomiędzy dwiema osobami, nawet wtedy, gdy te nic nie mówią. Komunikaty niewerbalne często mają dużo większe znaczenie, niż komunikaty werbalne, wypowiadane słownie. Przede wszystkim, wykorzystując gesty nie można kłamać. Człowiek jest w nich szczery, a więc jego komunikaty są szczere. Poza tym, gesty nie znają języków obcych i za ich pośrednictwem generalnie można porozumiewać się z osobami, które mieszkają w odległych krajach i mówią niezrozumiałym dla nas językiem.

Komunikacja międzyludzka jest znacznie bardziej skomplikowana, niż wydaje się to postronnym osobom. Nie składa się wyłącznie z mowy. Poprawność językowa i dobre, wyraźne artykułowanie słów jest oczywiście istotne dla klarownego procesu komunikacji, ale jednocześnie człowiek powinien panować nad tym, co „mówi” za pośrednictwem wykonywanych gestów. Liczy się również nasza umiejętność odczytywania komunikatów niewerbalnych.

Psychologowie są zdania, że werbalny sposób wyrażania swoich myśli i emocji jest tylko tak naprawdę niewielkim elementem całości procesu komunikacji. W rzeczywistości przekazujemy znacznie więcej informacji właśnie za pomocą gestów, a nie słów.

Gesty, postawa ciała, mimika twarzy, nasz wygląd i ton głosu są bardzo ważne dla stworzenia jasnego komunikatu niewerbalnego. Mowa ciała może podkreślać, albo wręcz przeciwnie – zaprzeczać naszym słowom. Jeśli występuje sprzeczność pomiędzy komunikacją werbalną i niewerbalną, to zdaniem psychologów osoba taka kłamie. Gesty nie są w stanie oszukać innej osoby, jeśli oczywiście potrafi ona w prawidłowy sposób je odczytać.

Sprawdź także:
www.terapia-warszawa.eu – pomoc psychologiczna
www.szkolenia-psychoterapia.pl – polski psycholog w Wielkiej Brytanii

Psycholog Albert Mehrabian oszacował, że zaledwie 7% całej informacji przekazujemy w procesie komunikacji drugiej osobie z wykorzystaniem słów. 38% pochodzi ze sposobu mówienia, czyli z akcentu czy barwy głosu i głośności, zaś pozostałe 55% to gesty, postawa ciała i mimika twarzy. Jak widać więc, gesty są bardzo istotne w procesie komunikacji międzyludzkiej.

Źródło: www.siecsukcesu.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top