środa , 8 grudzień 2021
Polecamy
Strona główna » Własny biznes » Rosnące zainteresowanie rynkiem walutowym
Rosnące zainteresowanie rynkiem walutowym

Rosnące zainteresowanie rynkiem walutowym

Na przestrzeni kilku ostatnich dni analitycy podkreślają w mediach, że umocnieniu uległa amerykańska waluta. Kurs dolara amerykańskiego, po raz pierwszy od prawie 10 lat, przekroczył 4 PLN, co jest dobrą wiadomością dla posiadaczy waluty, którzy chcieliby ją sprzedać. Z tej samej perspektywy nieco gorzej wygląda sytuacja kredytobiorców, którzy spłacają raty kredytów zaciągniętych w USD po najwyższym od lat kursie.

Jednak wzrost kursu walut dotyczy nie tylko dolarów amerykańskich. Kurs funta szterlinga również przekroczył 6 PLN dla kursu średniego NBP. Ta informacja pozwoliła analitykom na wyciągnięcie wniosku, że z wysokiego kursu funta cieszą się przede wszystkim Polacy mieszkający i pracujący na Wyspach Brytyjskich. Dla nich wysoki kurs brytyjskiej waluty jest zauważalny przy dokonywaniu transferów finansowych do Polski czy też przy organizowaniu wyjazdów zagranicznych.
Funt brytyjski umacnia się od kilku miesięcy. Co ciekawe na jego kurs nie wpłynęły informacje polityczne – ani zapowiadane referendum związane z dalszą obecnością Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ani fala imigrantów, z którą Unia musi sobie radzić. Kolejne decyzje polityczne premiera dodatkowo umocniły brytyjską walutę. Chodzi tutaj przede wszystkim o ograniczenie wydatków na cele socjalne, związane głównie z wypłatą zasiłków dla rodzin pracowników, z których korzystali w największym stopniu pracownicy z Polski, oraz zmniejszenie zasiłków dla imigrantów. Jednocześnie także Wielka Brytania nie podjęła żadnej wiążącej decyzji, związanej z określeniem liczby uchodźców i imigrantów, którzy mieliby trafić na Wyspy w ramach relokacji z innych krajów Unii.

Czy wysoki kurs brytyjskiej waluty utrzyma się przez dłuższy czas? Raczej tak. W przypadku funta szterlinga tendencja wzrostowa utrzymywała się przez kilka tygodni, nie była również bezpośrednio związana z żadnymi wydarzeniami politycznymi. Także wybory parlamentarne w Polsce nie wpłynęły znacząco na kurs brytyjskiej waluty. Referendum związane z Brexit, czyli potencjalnym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, zostało zaplanowane na czerwiec 2016 roku, zatem trend wzrostowy dla funta utrzyma się zapewne nawet do maja przyszłego roku.

Zobacz też: Nowoczesny rynek walutowy

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top