sobota , 23 październik 2021
Polecamy
Strona główna » Psychologia sukcesu » Sukces to umiejętność chwytania okazji
Sukces to umiejętność chwytania okazji

Sukces to umiejętność chwytania okazji

Psychologia biznesu i sukcesu nie raz podejmowała się opisywania tematyki osiągania sukcesu. Problem w tym, że dla każdego człowieka sukces może oznaczać coś zupełnie innego. Dla jednych będzie to znalezienie pierwszej pracy od razu po studiach, dla innych odłożenie pieniędzy na wymarzone, rodzinne wakacje, czy też zdobycie kolejnego szczebla kariery zawodowej.

Sukces musi być definiowany jako zdolność do osiągania wcześniej wyznaczonych celów. Powinny być one osiągalne, realne, ale jednocześnie na tyle ambitne, aby trzeba było włożyć pewien wysiłek w to, żeby móc po nie sięgnąć.

Wielu psychologów uważa, że każdy ma szansę na sukces, ale nie każdy jednocześnie umie ją wykorzystać w odpowiedni sposób. Dlatego też na świecie nie mamy samych bogaczy, milionerów, którym w zasadzie wszystko się udaje. Do swojej pozycji często musieli dochodzić ciężką pracą, zaczynając od przysłowiowego zera. Mieli jednak łut szczęścia, który pozwolił im wspiąć się wysoko na drabinie sukcesu. Posiadali także jeszcze jedną, bardzo ważną w kontekście osiągania sukcesu umiejętność, mianowicie, potrafili chwytać pojawiające się okazje. Czym bowiem jest szczęście, jeśli nie umiejętnością wykorzystywania szans pojawiających się w naszym otoczeniu?

Sprawdź także: http://terapia-warszawa.eu/en/about-us/

To tak samo jak z rozwojem przedsiębiorstwa. Rozwój osobisty wymaga, aby możliwie unikać zagrożeń pojawiających się w otoczeniu i wykorzystywać szanse. Potrzeba ku temu wzmacniać swoje silne strony i rekompensować słabe aspekty swojej osobowości. Wtedy ma się perspektywy na osiągnięcie sukcesu. Człowiek sukcesu może śmiało powiedzieć o sobie, że jego „szósty zmysł”, czyli zdolność do dostrzegania i chwytania się każdej okazji, pozwolił mu na wypracowanie swojej pozycji w danej dziedzinie działalności. Bierne oczekiwanie na to, że sukces sam do nas przyjdzie i będziemy mogli tylko się z niego cieszyć, jest błędnym nastawieniem, które najprawdopodobniej nie przyniesie nam oczekiwanych skutków. Aktywność jest konieczna do osiągania coraz bardziej ambitnych i złożonych celów, co przynosi nam satysfakcję w życiu zawodowym i prywatnym. Co oznacza właściwie bycie aktywnym? Nie chodzi tu koniecznie o trenowanie sportu, choć treningi uczą samodyscypliny i pracy nad sobą samym. Bardziej mamy tu na myśli aktywne kształtowanie własnej osobowości, zdobywanie nowych umiejętności i rozwijanie wrodzonych talentów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top