piątek , 29 wrzesień 2023
Polecamy
Strona główna » Zdrowie i uroda » Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych dla niepełnoletnich
Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych dla niepełnoletnich

Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych dla niepełnoletnich

Ustawa o ubezpieczeniach społecznych stanowi, że prawo do opieki zdrowotnej przysługuje wszystkim dzieciom do osiągnięcia pełnoletniości niezależnie od tego, czy rzeczywiście są one ubezpieczone czy też nie. Najczęściej są zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego, jakim objęci są ich rodzice i w takim przypadku nie wzrasta jednocześnie wysokość odprowadzanej lub opłacanej przez daną osobę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Tryb ubezpieczania dziecka

Nawet jeśli rodzice dziecka nie są objęci systemem ubezpieczeń zdrowotnych i nie mają prawa do korzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie oznacza to, że ich dziecko zostanie pozbawione pomocy. Ważne jest jednak, aby nawet w takiej sytuacji dokonać zgłoszenia dziecka do ubezpieczalni. Proces ten realizuje zwykle rodzic, ale jeśli nie posiada on ubezpieczenia, dokonuje tego szkoła, jeśli dziecko jest już uczniem, albo instytucja, która się nim opiekuje lub w której ono przebywa.

Dziecko niebędące uczniem, które nie jest pod opieką żadnej instytucji i którego rodzice nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, również otrzymuje prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z dotacji z budżetu państwa.

Ubezpieczony rodzic lub rodzice mogą zapewnić znacznie szerszą ochronę ubezpieczenia potomkowi niż ta wynikająca z ubezpieczenia obowiązkowego. Wystarczy, że zdecydują się na wykupienie pakietu rodzinnego ubezpieczenia. W takiej formie ubezpieczenie zdrowotne oferowane jest między innymi w firmie ubezpieczeniowej Signal Iduna.

Ubezpieczenie dla całej rodziny

Polisa ubezpieczenia zdrowotnego zawierana może być z towarzystwem ubezpieczeniowym wybranym przez klienta wyłącznie, jeśli jest to osoba fizyczna pełnoletnia. Nie oznacza to jednocześnie, że niepełnoletni są całkowicie pozbawieni możliwości korzystania z prywatnych świadczeń opieki zdrowotnej w ramach polisy ubezpieczeniowej rodzica. Musi się on jednak przy tym zdecydować na wykupienie pakietu ubezpieczenia zdrowotnego dla całej rodziny. Składka jest wtedy wyższa w porównaniu z indywidualnym ubezpieczeniem, ale rozłożona na kilka osób jednostkowo będzie niższa. Najbardziej opłacalne będzie wykupienie pakietu rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego w kilkuosobowej rodzinie, np. w przypadku rodziców z dwójką czy trójką dzieci. Dzieci, w takim samym zakresie jak osoby dorosłe ubezpieczone, mogą korzystać z różnorodnych świadczeń medycznych jako osoby współubezpieczone.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top