piątek , 19 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Kariera zawodowa » W jakich kierunkach warto się kształcić?
W jakich kierunkach warto się kształcić?

W jakich kierunkach warto się kształcić?

Przy wyborze kierunku dalszej edukacji, po zdaniu egzaminu dojrzałości, młody człowiek powinien kierować się nie tylko własnymi zainteresowaniami i obowiązującą modą, ale też realnymi perspektywami zdobycia przyszłej pracy zawodowej. W jakich kierunkach warto obecnie się kształcić?

Popularne, ale mało perspektywiczne kierunki studiów

Wielu maturzystów popełnia błąd, wybierając taki kierunek studiów, jak rówieśnicy. Stąd też jeszcze kilka lat temu na uczelniach kształcących na wydziale zarządzania były setki studentów. Tzw. owczy pęd na wyższych uczelniach powoduje, że tysiące młodych ludzi co roku walczą o miejsca na studiach, które w perspektywie czasu wcale nie gwarantują zatrudnienia. Uczelnie w rzeczywistości „produkują” absolwentów popularnych kierunków, z których tylko nieliczni znajdą pracę w swoim zawodzie.

Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w roku akademickim 2012/2013 najpopularniejszymi kierunkami studiów były (http://student.dziennik.pl/artykuly/424170,pulapka-stadnej-edukacji-produkuja-absolwentow-na-potege.html):

  • informatyka – 30,6 tys. studentów na I roku,
  • zarządzanie – 27,6 tys. studentów na I roku,
  • prawo – 25 tys. studentów na I roku,
  • pedagogika – 20,2 tys. studentów I roku.

Mimo że pracy na kierowniczych stanowiskach czy w oświacie jest jak na przysłowiowe lekarstwo, młodzi ludzie nadal masowo wybierają zarządzanie i pedagogikę, co nie jest najlepszą decyzją w perspektywie przyszłej pracy zawodowej.

Mało który absolwent wydziału zarządzania rzeczywiście zasiada w radach nadzorczych dużych firm albo chociaż jest menadżerem w średniej wielkości przedsiębiorstwie. Częściej takie osoby pracują w szeroko rozumianym handlu. Najbardziej popularne kierunku studiów niekoniecznie dają pracę, choć nie istnieją rzetelne badania, które w 100% potwierdzałyby tę regułę. Młody człowiek nie powinien jednak sprawdzać tego na własnym przykładzie. Lepiej studiować czy kształcić się w kierunkach, w których można rzeczywiście zdobyć pracę. Jakie to będą kierunki?

Kierunki ścisłe

Najlepiej na rynku pracy obecnie radzą sobie informatycy, zwłaszcza ci wyspecjalizowani w programowaniu w danym języku. Techniczne wykształcenie również może przynieść pracę zawodową, bowiem dana osoba ma praktyczne umiejętności jej wykonywania. Można zdobyć ciekawy zawód bez potrzeby studiowania przez 5 czy 6 lat. Wystarczy wybrać studium w konkretnym kierunku. Takie możliwości kształcenia daje m.in. Dental Service – Pierwsze Niepubliczne Policealne Studium Medyczne w Szczecinie. Można uzyskać w nim po 2 latach kształcenia dyplom technika dentystycznego, technika farmacji czy np. opiekuna osoby starszej. Takie zawody dają szerokie perspektywy podejmowania zatrudnienia, zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Młody człowiek z dyplomem zawodowym w ręce ma silniejszą pozycję na rynku pracy niż ten, który ukończył np. studia z zakresu marketingu i zarządzania, pedagogiki czy filologii i historii.

1.00 avg. rating (37% score) - 1 vote

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top