sobota , 27 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Psychologia sukcesu » Aktywizacja dzieci w szkole – ruch, zabawa i nauka w jednym
Aktywizacja dzieci w szkole – ruch, zabawa i nauka w jednym

Aktywizacja dzieci w szkole – ruch, zabawa i nauka w jednym

Edukacja na miarę XXI wieku coraz częściej odchodzi od teorii i nieco skostniałych praktyk tradycyjnego modelu pruskiego na rzecz nowych rozwiązań. Szczególnie najmłodsi najlepiej uczą się poprzez działanie – szkolne ławki odchodzą do lamusa na rzecz działań ruchowych pozwalających łączyć zabawę z nauką. To właśnie jest aktywizacja: dobranie odpowiednich metod nauczania pozwalających dzieciom na aktywność i podmiotowość w trakcie zajęć.

Co to jest aktywizacja dzieci?

Metody aktywizujące mają za zadanie pobudzić ucznia do, jak łatwo się domyśleć, aktywności, zarówno ruchowej, jak i umysłowej. Nauczyciel w tym procesie pełni rolę przewodnika, który prowadzi ucznia do celu dając mu jednocześnie możliwość wyciągania własnych wniosków i wykazania się kreatywnością, zdolnością do rozwiązywania problemów, umiejętnością współpracy i zauważania prawidłowości i wzorów. Aktywizacja dzieci pozwala im nauczyć się samego uczenia, poprzez przemycanie przydatnych informacji i umiejętności pod płaszczykiem gier i zabaw. Podczas aktywizacji dzieci uczą się komunikowania z innymi oraz zyskują podmiotowość, czyli biorą aktywny udział w procesie uczenia, a nie jedynie przyjmują podawane im na talerzu rozwiązania. 

Jakie metody aktywizacji stosować w szkole i przedszkolu?

Aktywizacja dzieci w szkole i przedszkolu wygląda nieco inaczej, gdyż dla osiągnięcia najlepszych efektów musi być zawsze dostosowana do wieku i poziomu rozwoju uczniów. W przedszkolach i na etapach wczesnoszkolnych metody aktywizujące będą przybierały przede wszystkim formę gier drużynowych i integracyjnych, zabaw edukacyjnych oraz pracy z interaktywnymi narzędziami. 

Dla starszych uczniów przewidziane metody to na przykład odgrywanie scenek, przeprowadzanie debat, dyskusji i burz mózgów, tworzenie projektów, map myśli. Niezwykle pomocne narzędzia w przeprowadzaniu zajęć z aktywizacji dla młodszych dzieci to sprzęty interaktywne, takie jak tablica interaktywna bądź podłoga interaktywna dla dzieci, które pozwalają na zaangażowanie technologii w celu urozmaicenia aktywizacji. O ile tablice interaktywne od parunastu lat goszczą w polskich szkołach, tak kwestia tego, co to jest podłoga interaktywna dla wielu osób wciąż bywa zagadką. Innowacyjna podłoga interaktywna, znana też po prostu jako magiczny dywan, to nic innego jak… rzutnik z wyświetlaczem umieszczony na suficie. Może to się z początku wydawać nieco dziwne – w końcu nie miał to być sufit, a podłoga interaktywna

Jak działa ta technologia? Rzutnik wyświetla na podłodze odpowiednie aplikacje i gry edukacyjne, które z wykorzystaniem technologii AR (augmented reality, czyli rzeczywistość rozszerzona) pozwalają dzieciom na naukę poprzez zabawę. Nauka ekologii, języków obcych czy programowania to tylko kropla w morzu możliwości, jakie dla dzieci oferuje podłoga interaktywna. Cena takiego sprzętu zależna jest od wybranego modelu i dodatkowych pakietów, z pewnością jednak będzie to opłacalna inwestycja – podłogę interaktywną stosować można w przedszkolach i szkołach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy muzeach. 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top