piątek , 26 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Własny biznes » Jak wybrać odpowiednie konto osobiste?
Jak wybrać odpowiednie konto osobiste?

Jak wybrać odpowiednie konto osobiste?

W zasadzie w każdym banku i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych istnieje możliwość skorzystania z oferty depozytowej, w postaci konta osobistego. Adresowane jest ono do klientów indywidualnych. Czym kierować się przy wyborze rachunku bankowego? Jakie kryteria należy przy tym brać pod uwagę?

Koszty ponoszone przez właściciela

Najważniejszym kryterium wyboru konta osobistego, którym kieruje się zdecydowana większość konsumentów przy decyzji, w którym banku założyć rachunek, są koszta takiej operacji. W pierwszej kolejności klient powinien sprawdzić, ile zapłaci za otwarcie konta osobistego w wybranym banku. Najczęściej jest to bezpłatne, ale bank może pobierać pewne opłaty związane z użytkowaniem konta w dalszym okresie czasu. Opłata za prowadzenie konta pobierana jest w trybie miesięcznym. Istnieją jednak konta za „0 zł”. Oferuje je obecnie Bank SMART, Orange Finance czy też Volkswagen Bank. Nie trzeba spełniać przy tym żadnych dodatkowych warunków.

W wielu bankach można nie płacić za konto osobiste, o ile spełnia się dodatkowe wymagania dotyczące liczby dokonywanych transakcji bezgotówkowych kartą wydaną do rachunku w ciągu miesiąca, czy też salda utrzymywanego na rachunku i wpływów na konto osobiste. Na przykład, bank odstąpi od pobrania opłaty za rachunek osobisty, o ile klient będzie uzyskiwał na swoje konto wynagrodzenie w kwocie co najmniej 3000 zł miesięcznie.

Nie tylko za prowadzenie konta osobistego się płaci, ale i za wydanie i użytkowanie karty płatniczej, za zlecenia stałe, przelewy zewnętrzne, wypłaty gotówki w bankomatach obcych czy też za polecenia zapłaty. Wybierając konto osobiste dla siebie warto zwrócić uwagę, ile wynoszą takie opłaty i czy można ich w jakiś sposób uniknąć (informacje o koncie osobistym znajdziesz na przykład tutaj: http://raiffeisenpolbank.com/wymarzonekonto). Jeśli klient zamierza jedynie dokonywać z rachunku przelewów przez internet, z wykorzystaniem elektronicznego systemu transakcyjnego banku i wypłacać pieniądze w sieci jego bankomatów, może w ogóle nie płacić za konto. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji w zakresie użytkowania konta bankowego. W przypadku klienta aktywnie korzystającego z konta, ważne będą koszty zleceń stałych, poleceń zapłaty i innych, podobnych operacji. Z kolei klienci, którzy chcą obsługi osobistej – przez telefon lub w oddziale, będą zainteresowani jak najniższymi opłatami pobieranymi przez bank z tego tytułu.

Dostępność środków finansowych

Pomimo deponowania swoich środków finansowych na koncie osobistym w banku, każdy klient chciałby mieć ułatwiony dostęp do nich. Wybierając więc konkretną ofertę bankową powinien sprawdzić, czy bank zapewnia szeroką sieć bankomatów – własnych i w sieciach partnerskich oraz ile kosztuje wypłata pieniędzy z konta osobistego za pomocą karty, z wykorzystaniem bankomatów spoza sieci oraz bankomatów za granicą.

Bank powinien udostępniać możliwość wypłaty pieniędzy w oddziale banku, po jak najniższej cenie oraz kontrolowanie historii rachunku bankowego przez internet, z użyciem intuicyjnego systemu transakcyjnego.

Oprocentowanie środków finansowych

Konto osobiste zwykle nie jest oprocentowane, choć zdarzają się pewne wyjątki od tej reguły. Dzięki oprocentowaniu środki finansowe złożone na rachunku osobistym w banku mogą zarabiać na siebie, a klient wypracowuje pewne zyski z tytułu deponowania pieniędzy w danym banku.

Dla klienta istotne może być i to, czy bank udostępnia dla swoich klientów przy zakładaniu konta osobistego, atrakcyjne oferty lokat terminowych lub kont oszczędnościowych o znacznie wyższym oprocentowaniu niż na tradycyjnym rachunku bankowym. Warto sprawdzić, jakie to będzie oprocentowanie i do jakich środków będzie ono obowiązywało.

Zabezpieczenia na koncie osobistym

Niemniej ważnym parametrem, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze konta osobistego, są zabezpieczenia. Każdy klient chce mieć pewność, że jego pieniądze będą bezpieczne na rachunku bankowym Zabezpieczeniem mogą być kody tokena, jednorazowe smsy czy też karty kodów. Dzięki nim potwierdza się i autoryzuje każdą transakcję wykonywaną na koncie bankowym.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 komentarze

  1. Ja wybrałem najlepsze dla mnie, czyli raiffeisena. Może nie jest takie całkiem za 0 zł (karta 3zł/mc), ale jest najsolidniejsze z dotychczasowych, w których trzymałem pieniądze.

  2. trzeba sie zastanowic z jakich funkcji i usług będzie się korzystało. Dla mnie wybierajać raiffeisena ważne były darnowe przelewy, wypłaty z bankomatów i oprocentowanie środków.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top