czwartek , 2 maj 2024
Polecamy
Strona główna » Psychologia sukcesu » Moralność optymistów i pesymistów
Moralność optymistów i pesymistów

Moralność optymistów i pesymistów

Czy nasze nastawienie do życia może wpływać na to, jaki kodeks moralny wyznajemy i przestrzegamy w swoim życiu? Okazuje się, że z psychologicznego punktu widzenia istnieje zależność pomiędzy optymizmem, a zwiększoną moralnością. Taki związek wykazała studentka psychologii SWPS Katarzyna Drapała.

Optymizm ściśle związany jest z większym zaufaniem, jakim jesteśmy w stanie obdarzyć otoczenie. Osoby ufające innym, w sposób pozytywny patrzą na świat i innych. Zakładają, że inni mają wobec nich dobre zamiary. To z kolei związane jest z tym, że one same starają się traktować innych tak, jak same chciałyby być traktowane. Osoby pozytywnie nastrojone do życia przejawiają większą ufność niż pesymiści i jednocześnie są bardziej moralne. Wymagają uczciwości od siebie i wszystkich osób, które je otaczają.

Na podstawie przeprowadzonych badań, studentka SWPS stwierdziła, że nasze poczucie moralności wynika z poziomu zaufania, jakim obdarzamy innych oraz z percepcji otaczającego nas świata. Poziom akceptacji moralności jest różny u optymistów i pesymistów. Jeśli dana osoba zakłada, że ktoś kłamie lub zachowuje się wobec niej i innych nie do końca uczciwie, nie będzie wymagała od niego przestrzegania wysokich norm moralnych.

Z kolei, jeśli optymista ma wyższy poziom zaufania, za pewnik uznaje wysoką moralność innych osób. Przypisuje im najbardziej właściwe zachowania. Sam z resztą ufnie podchodzi do życia, nie chce zawieść innych osób, przestrzega więc wszelkich norm moralnych. Z drugiej strony, potrafi w krótkim czasie wychwycić niewłaściwe zachowania i przeciwdziałać im. Przeciwdziałanie polega na rozpoznawaniu łamania norm moralnych i zwracanie takim osobom uwagi.

Na wskazanie błędów w postępowaniu bliskich czy przyjaciół nie pozwalają sobie optymiści, którzy jednocześnie chcą zachować aprobatę społeczną. Obawiają się, że takim zachowaniem mogliby stracić przyjaciół czy znajomych. Wolą nie piętnować więc niemoralnego zachowania, aby nie wzbudzać czyjejś niechęci i nie wywoływać awantury. Takie zachowanie wskazuje, że są oni w stanie zaaprobować czyjąś niemoralność, a ich optymizm nie jest zbyt wysoki.

Źródło: www.siecsukcesu.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top