piątek , 26 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Kariera zawodowa » Problem wypalenia zawodowego
Problem wypalenia zawodowego

Problem wypalenia zawodowego

Praca przez kilka lub kilkanaście lat na tym samym stanowisku pracy może być nużąca. Pracownik z czasem zaczyna wykonywać swoje obowiązki zawodowe całkowicie automatycznie, nie zastanawiając się nad tym, co robi. Oczywiście, w wielu zawodach takie zachowanie będzie bardzo niebezpieczne, ponieważ łatwo może ono doprowadzić do wypadków w miejscu pracy. Co więcej, brak jakichkolwiek zmian w środowisku pracy pracownika, brak możliwości awansowania i wiele innych zmiennych, prowadzi do zjawiska wypalenia zawodowego.

Zjawisko wypalenia zawodowego jest reakcją organizmu człowieka na stres, który jest nieodłącznym elementem pracy na wielu stanowiskach. Długotrwałe wykonywanie pracy pod presją czasu, zwiększona odpowiedzialność w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, konieczność stawienia czoła trudnym, wyczerpującym zadaniom to najważniejsze okoliczności, które nieuchronnie mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Z drugiej strony, możemy mieć z nim do czynienia wówczas, gdy wykonywana przez pracownika praca zawodowa jest nudna i monotonna.

Może ono dotyczyć każdego stanowiska pracy, zarówno na wyższych, jak i niższych szczeblach organizacji w firmie. Najczęściej jednak są nim dotknięci pracownicy, których praca wiąże się z dużym poziomem stresu. Odpowiedzialność za innych pracowników ciążąca na kierownikach i menadżerach w pewnym momencie staje się zbyt dużym zobowiązaniem, dlatego też nie można wykonywać jej dłużej. Również w przypadku zawodów, które mają intensywne kontakty z innymi ludźmi, wypalenie zawodowe jest częstym zjawiskiem.

Skutkiem zaistnienia wypalenia zawodowego będzie utrata motywacji do pracy. Człowiek przychodzi wówczas do zakładu pracy z negatywnym nastawieniem i wykonuje swoje obowiązki z przymusem, a nie przyjemnością, choć na początku drogi zawodowej cieszyło go spełnianie kolejnych zadań na gruncie pracy.

Wypalenie zawodowe jest problemem wyjaśnianym i omawianym na gruncie psychologii biznesu. Jest to poważny kłopot pracowników i menadżerów, który obniża ich efektywności. Pracodawcy czy przełożeni pracowników, którzy zdają sobie sprawę z tego, że ich pracownik może zostać dotknięty wypaleniem zawodowym, powinni dążyć do zmiany jego zakresu obowiązków, odciążenia go z najbardziej stresujących zadań i zmotywowania do lepszej pracy.

Źródło: www.siecsukcesu.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top