Wielu bezrobotnych mówi, że szuka pracy, gdy w rzeczywistości przegląda co najwyżej tablicę ogłoszeń w Urzędzie Pracy, licząc, że to urzędnicy znajdą dla nich zajęcie. Tymczasem, istnieje tak wiele metod poszukiwania zatrudnienia, że stosując je wszystkie, albo choćby część, mamy zdecydowanie większe szanse na to, aby ową pracę znaleźć. Przede wszystkim, skuteczność w poszukiwaniu zatrudnienia uzależniona jest od stopnia zaangażowania bezrobotnego. Nie ma przy tym tak dużego znaczenia skala bezrobocia i warunki panujące na lokalnym rynku pracy. Jeśli bezrobotny ma określone umiejętności, jest gotów do podjęcia pracy i jest w stanie pracować przynajmniej na początku, za niską stawkę, taka praca się dla niego znajdzie. Jeśli zaś osoba bez pracy ma wysokie ambicje zawodowe, nieadekwatne do jej wykształcenia czy kwalifikacji, trudno jej będzie w dzisiejszych czasach znaleźć zajęcie zarobkowe.
Często rynek pracy weryfikuje nasze oczekiwania co do przyszłej pracy zawodowej. Jeśli nie będziemy mogli się do nich dostosować, szukanie pracy najprawdopodobniej okaże się być mało efektywne. Trzeba mieć właściwe podejście do poszukiwania pracy, aby szukać jej w skuteczny sposób.
Media są największym źródłem informacji o potencjalnej pracy. Najczęściej z resztą bezrobotni sięgają po prasę lub serwisy ogłoszeniowe w Internecie, szukając zatrudnienia. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ogłoszeń o pracę jest dużo, ale nie każde będzie przepustką do uzyskania pracy zawodowej. Trzeba być świadomym tego, że część firm umieszcza ogłoszenia o pracę w prasie i w Internecie, ale nie w celu zatrudnienia pracownika, ale dla utworzenia bazy potencjalnych pracowników, po których będzie można sięgnąć w przyszłości, jeśli pojawi się taka potrzeba. Część ogłoszeń pochodzi też od firm-oszustów. Jeśli pracodawca nie podaje choćby numeru telefonu czy adresu siedziby, powinno to obudzić naszą czujność. Nie powinniśmy też decydować się na uiszczenie jakiejkolwiek opłaty za to, że złożymy swoją aplikację na dane stanowisko pracy.
Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga naszej aktywności. Osoba bezrobotna powinna niezwłocznie odpowiadać na pojawiające się w prasie czy w Internecie ogłoszenia. Najlepiej kupować gazety wcześnie rano i dzwonić do potencjalnego pracodawcy natychmiast, jak tylko będzie to możliwe. Pamiętajmy, że nie tylko my poszukujemy pracy. Warto też wybrać się do agencji pracy i agencji doradztwa, ponieważ w ten sposób możemy uzyskać dostęp do pracy w firmach, które zatrudniają pracowników wyłącznie przez agencję. Dobre rezultaty może dać odwiedzenie firm, w których chcielibyśmy pracować i pozostawienie swojego CV. Nawet jeśli obecnie nie prowadzą rekrutacji, być może w najbliższej przyszłości tak się stanie, a my będziemy pierwsi w kolejce do rozmowy kwalifikacyjnej .