niedziela , 28 kwiecień 2024
Polecamy
Strona główna » Praca » O pracy pomyśl już po maturze
O pracy pomyśl już po maturze

O pracy pomyśl już po maturze

Matura, czyli egzamin dojrzałości, weryfikuje wiedzę i umiejętności logicznego myślenia u młodych ludzi – nastolatków, którzy dopiero wkraczają w szeroko rozumianą dorosłość. Muszą oni w wieku 18-stu lub 19-stu lat podejmować decyzję o tym, co chcieliby robić zawodowo w swoim życiu, bowiem właśnie po maturze i uzyskaniu jej wyników, składają dokumenty na wyższe uczelnie lub też decydują się na szkołę ponadmaturalną, odbywają szkolenia i kursy zawodowe, albo bezpośrednio po egzaminie dojrzałości zabierają się za poszukiwanie pracy.
Prawdą jest, że o swojej zawodowej przyszłości dana osoba powinna pomyśleć już po egzaminie dojrzałości. Wybór odpowiednich studiów może być kluczowy dla drogi zawodowej. Jeśli młody człowiek źle wybierze, na przykład pójdzie na studia z uwagi na to, że jego znajomi wybierają się na ten sam kierunek, może stracić tylko czas na bezproduktywną naukę, która niekoniecznie przygotuje go do wykonywania pracy zawodowej. Studia są ważnym czynnikiem do podjęcia w dalszym etapie swojego życia pracy zawodowej, ale coraz częściej przestają być przy tym najważniejszym czynnikiem decydującym o otrzymaniu zatrudnienia lub odrzucenia kandydatury takiej osoby przez potencjalnego pracodawcy.
Maturzyści powinni myśleć w sposób perspektywiczny. Nie tylko o tym, co będą robić w perspektywie 2, 3 czy 5 lat, ale również 10-20 lat. Muszą przeanalizować, jakie mają zainteresowania i umiejętności wrodzone, jaki przedmiot jest im najbliższy i w jakim charakterze chcieliby pracować w przyszłości. Nie bez znaczenia są realia rynkowe podejmowania pracy zawodowej w Polsce. Jeśli z publikowanych co roku rankingów wynika, że pedagodzy i nauczyciele nie mogą liczyć na pracę, bez szerokich znajomości, to lepiej nie rozpoczynać edukacji na studiach, które przygotowują do takich zawodów. Lepiej wybrać studia specjalistyczne, mało popularne, po których staniemy się pracownikiem wysoko poszukiwanym na rynku pracy. Wówczas znalezienie pracy zawodowej po ukończeniu edukacji na studiach wyższych stanie się dla nas dosłownie formalnością, bowiem to pracodawcy będą zabiegali o to, aby móc nas zatrudnić.
Niestety, ale nastolatki rzadko kiedy mają tak szerokie horyzonty myślenia o rozpoczęciu kariery zawodowej. Skupiają się na „tu i teraz”, zamiast na tym, co ich czeka w przyszłości i w jaki sposób będą zarabiać na życie. Studia mogą być atutem dla potencjalnego pracownika podczas procesów rekrutacji do pracy, zwłaszcza, jeśli ich kierunek jest mało popularny, a student podejmował się również doskonalenia swoich umiejętności na praktykach czy stażach pracowniczych.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane. *

*

Scroll To Top